28 Aralık Ekonomi Gündemi

Seçim öncesi risk almak istemeyen yabancı yatırımcı TL’den çıkmak istedi. Bu çıkışı engellemek için de olağandışı önlemler alındı. Yurtdışı swap faizlerinin feci seviyelere gelmesiyle beraber yabancı yatırımcı sıkıştı. Büyük zararlar yazdılar.

Bunun üzerine Türk Borsa ve Tahvillerini sattılar. Borsa feci düştü. Türkiye’nin tahvil faizleri fırladı. Swap faizleri daha da fazla o seviyede tutulsaydı. Borsa paramparça olacak, Faizler daha da fırlayacaktı.

Yabancı yatırımcının sattığı Borsa parası yarın eline geçecek (Borsa satışlarından 2 gün sonra o parayı alabilirsiniz) onunla Dolar alacak mı onu ise yarın göreceğiz.

Ama hikaye burada bitmedi. Türkiye tam 40 YIL önce Turgut Özal döneminde Serbest Kambiyo rejimine geçmişti. O günden bu güne yabancı yatırımcı istediği zaman Türkiye’ye parasını getirdi, istediği zaman götürdü. Hiçbir zaman: İçeri girersin ama ÇIKAMAZSIN demedik.

Ama ilk defa (bu düzeyde) canları yandı. Şöyle güzel bir söz vardır: “Kurt yediği ayazı unutmaz”. Bu yenilen ayazın unutulacağını düşünmek saflık olur. Türk basını olayın dış basın tarafını pek yansıtmamış olsada ben yazayım: Dış ekonomik basın olanlar karşısında ŞOK geçirdi.

Türk lirası ciddi güven kaybetti. Bu güvenin kazanılması zaman alacak. Bu 3 gün yabancı yatırımcının hafızasında kalacak. Türkiye’ye sıcak para sokarlarken 2 kez düşünecekler ve emin olun bir kez daha bunun olması durumunda Borsa ve Tahvilde çok daha sert satışlar olabilecek.

Kurt yediği ayazı unutmaz, ama hadi bakalım bu sefer unutmasını dileyelim… Hepinize ev ödemenizi yapıp, bir şey dilemek zorunda kalmayacağınız günler dilerim…

Kaynak:Prof. Dr. Özgür Demirtaş Tweetleri.

görkem demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir